Az IntelliFood és a romlandó élelmiszerek a kérdések tükrében.
Mik a cég értékei?
A Seacon Europe szoftverfejlesztéssel és tanácsadással, kapcsolódó oktatással foglalkozik. Több üzleti terület számára állít elő egyedi fejlesztéseket, illetve dobozos szoftvereket. Ide sorolhatók a naplóelemzés, flotta menedzsment, szenszor hálózatra alapozott elemző, ellenőrző és monitoring megoldások. Szakemberei többéves tapasztalattal rendelkeznek a szoftverfejlesztési technológiákban, több projekttel a hátuk mögött jártasak a többszereplős projektmunkában.
Műszaki és technológiai partnerként vesz részt a projektben.
Mik a projekt fő szempontjai?
Célunk olyan speciális célú vezeték nélküli kommunikációra képes hardver-szoftver architektúra és ráépülő kontrolling/monitoring szoftver megoldás kifejlesztése, amelynek legalsó (terepi) szintje egy alacsony energiával fenntartható és üzembiztos szenzorhálózat, legfelső szintje pedig egy összetett elemzéseket szolgáltató intelligens információs szoftver rendszer. Ez utóbbi az adatok szabály alapú vizsgálata mellett viselkedés alapú összefüggéseket is szolgáltat a felhasználók számára a nehezen megtalálható rendellenességek kiszűréséhez.
Az élelmiszeripar területén egy objektív méréseken alapuló ellenőrző szoftver terméket, adott esetben szolgáltatásként is igénybe vehető eszköztárat alakítunk ki, amit beépítünk az ellátási lánc több szakaszába, a raktározástól indulva a gyártáson keresztül a kiszállításig, hogy többek között növeljük az élelmiszer biztonságot, csökkentsük a kapcsolódó kockázatokat vagy biztosítsuk a megfelelő termékek, alapanyagok nyomon követhetőségét.
Megoldásunk segítségével a mérési mechanizmusok beépíthetőkké válnak a gyártási folyamatba, az ismert paraméterek kiegészülhetnek egyéb gyártási és környezeti jellemzőkkel, amik intelligens módon végzett összetett elemzési eredményekkel újszerű információkhoz juttatják az élelmiszeripar szereplőit.
Az így előállított megoldás önmagában is termék vagy szolgáltatás lehet, de rugalmassága és nyíltsága következtében több területen is alkalmazható.
Hogyan került sor a projektötlet kidolgozására?
Szeretnénk innovatív megoldásokat nyújtani ügyfeleinknek, de felhasználjuk korábbi tapasztalatainkat is. Ezt úgy érhetjük el, hogy együtt gondolkodunk velük, és megtaláljuk a legjobb megoldásokat. Ha látjuk, hogy mgoldásunk pozitív egy üzleti terület számára, akkor megpróbáljuk testre szabott formában máshol is alkalmazásba venni. Ezért olyan ügyfeleket keresünk, akik fogékonyak az innovatív megoldásokra, és olyan projekteket, amelyek a gyakorlatban is hasznosak. Nagyon jó ötletnek tartjuk, hogy pályázatokkal támogassuk az új technológia elterjesztését, mivel az innováció mindig magas költségekkel jár. A projektünkben vezeték nélküli érzékelőhálózatot, intelligens elemzéseket és FIWARE-alapú megoldásokat alkalmazunk ipari környezetben.
A korábbiakban már kifejlesztettünk érzékelőhálózatokra épülő alkalmazásokat az ipari és a mezőgazdaság számára. Minden esetben az adatok felhasználására, bemutatására/megjelenítésére és azok intelligens elemzésére összpontosítunk, tekintve, hogy valódi különlegességünk az üzleti háttér megértése és segítése. A mezőgazdasági érzékelők alkalmazásával kapcsolatban felmerült bennünk az ötlet, hogy külön mérve a tárolási és feldolgozási fázisokat. valami újszerűk készítünk. Ez a megközelítés a mennyiség helyett a minőségre helyezi a hangsúlyt.
Mi a megoldás újszerű és innovatív megközelítése?
Röviden összefoglalva, megoldásunk innovatív funkciói:
- Az élelmiszeripari ellátási lánc különböző fázisainak együttes kontrollja és monitorozása objektív mérés adatgyűjtés alkalmazásával.
- Az élelmiszeripari ellátási lánc különböző fázisairól összegző kimutatások és elemzések készítése.ű
- Az intelligens információs modul lehetőséget biztosít az élelmiszeripari szakemberek számára a raktározás és gyártás (későbbiekben a szállítás) optimalizálására, ezzel együtt költségcsökkentési törekvések kiszolgálására
Az innovációs projektekben szerzett eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy egy elkészült termék pozitív piaci fogadtatása további projekteket generál, aminek következtében lehetőség nyílik a továbbfejlesztésre, terméktámogatásra, a szakmában megjelenő új igények alapján újabb innovációs feladatok megvalósítására.
Mit gondol a Fiware és a Fi Space alkalmazásáról?
Mivel a szenzorhálózaton alapuló alkalmazásaink adatokat gyűjtenek, és csak ellenőrzött módon tudjuk feldolgozni őket, első lépésben az Orion Context Broker és a Complex Event Processing Enabler-ek használatát tűztük ki célul. Ezek képesek határértékek vizsgálatára és kapcsolódó értesítések küldésére is. Ez az első éles üzleti projekt, ahol ezeket az eszközöket használjuk. Eddig csak pilot projektekben próbáltuk ki őket.
A várhatóan nagy adatmennyiség feldolgozása miatt a tervezéskor meg fogjuk fontolni a Cosmos bróker használatát, de ennek szükségességét jelen fázisban nem tudjuk megítélni. Amennyiben a megoldásunk tekintetében hatékonynak bizonyul, úgy megfelelő tesztek elvégzése után megvizsgáljuk a BigData Analysis - Cosmos GE integrálásának a lehetőségét.
Tapasztalataink szerint az összetevők elérése a felhőben néha bizonytalan, de tudjuk, hogy a technológia fejlődése folyamatban van, és ez annak a jele, hogy az eszközök egyre népszerűbbek.
Ezen kívül a webhely dokumentációjának elérése néha nehézkes, valószínűleg a túl nagy a terhelés következtében. A FIWARE támogató csapata nagyon aktív és pozitív. Jó ötlet a heti telefonhívás a kérdésekhez való hozzáférés lehetősége, ezt a fejlesztés intenzív szakaszában kihasználjuk. Valóban úgy tűnik, hogy a FIWARE csapata az adminisztratív terhek növelése helyett gyakorlati segítséget akar nyújtani.
Nem igazán használtuk még a FISpace szolgáltatásait, de úgy gondoljuk, hogy ez egy nagyon jó ötlet és hasznos lehetőség azoknak a vállalatoknak, akik szeretnék fejleszteni kapcsolataikat. Már kaptunk meghívást a szakterületeinkhez kapcsolódó webináriumokra, és részt vettünk néhányon.