Az E!13370-MUSEION projekt 2021.07.02-án megkapta a nemzetközi Eureka bizottságtól az Eureka minősítést.
A kultúrális örökség modern technológiákkal történő védelmét megcélzó projekt koncepcióját román, török és magyar partnerekből álló konzorcium alkotta meg, akik együttesen tervezik figyelembe venni a múzeumok, a műalkotások és a látogatók szempontjait. A projekt a BEIA, a SEACON és a SAMPAS korábban elvégzett munkáira épül, amelyek a környezeti paraméterek megfigyelésére, az adatok feldolgozására és vizualizálására irányultak. A speciális intelligens algoritmusok fejlesztését az INCTDP-ICPI végzi, ami a kulturális örökségű anyagok környezettel kapcsolatos romlási folyamatait szabályozó mechanizmusok és a légszennyezettség hatásaiban rejlő kockázatok kutatását jelenti.
A projekt megvalósítása 2021.08.01-én kezdődött és tervezetten 2024.07.31-ig tart.
Értékek megőrzése és környezeti változások
A kulturális örökség megelőző megóvása az éghajlatváltozás idején komoly kérdés a szakemberek számára, különösen a nagy örökséggel bíró vagy veszélyeztetett országokban. A MUSEION projekt a tárgyak internete platformot alkalmazza a múzeumi környezet megfigyelésére és a kapcsolódó kihívások kezelésére.
A megvalósítás során a partnerek érvényesíteni kívánják a kulturális örökség megőrzésének HOLISZTIKUS KONCEPCIÓJÁT. Ez a megközelítés a módja az értékek megőrzésének, hiszen a globális örökséget fenyegetik a környezeti változások. A szakemberek fő gondja a gyűjtemények megőrzésének és fenntartható kezelésének komplex megoldása a nyilvánosság fokozott kiszolgálása mellett.
A MUSEION projekt CÉLJA olyan INTEGRÁLT MEGOLDÁS kidolgozása, amely segítséget ad a környezetvédelem fenntartható irányításához és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodáshoz, szem előtt tartva az erőforrások optimalizálását a költségek, az energiafelhasználás és a szén-dioxid-lábnyom csökkentésével.
Megoldás
A MUSEION projekt kifejezetten egy tárgyak internete alapú rendszer kifejlesztésére törekszik, amely követi, kiértékeli és mérsékeli a klímaváltozás lehetséges hatásait a kultúrális örökség gyűjteményeire. Mindemellett célul tűzi ki a műtárgyak problémáinak valós körülmények közötti megoldását, nevezetesen a külső körülmények káros hatásainak a kiküszöbölését.
Az optimális tárolási viszonyok biztosítása érdekében figyelembe veszi a múzeumrendszer 3 fő elemét: magát a múzeumot, a műalkotásokat és a látogatókat.
Nemzetközi együttműködés
A projekt a BEIA, a SEACON és a SAMPAS által korábban elvégzett munkáira épül, amelyek a környezeti paraméterek megfigyelésére, az adatok feldolgozására és vizualizálására irányultak. A speciális intelligens algoritmusok fejlesztését az INCTDP-ICPI végzi az ARCH laboratóriumán keresztül. Ezek a kulturális örökségű anyagok környezettel kapcsolatos romlási folyamatait szabályozó mechanizmusok és a légszennyezettség hatásaiban rejlő kockázatok kutatását jelentik.
A projekt várható nemzetközi eredményei
- Fejleszti a szakemberek alkalmazkodó képességét a klímaváltozás hatásaihoz
- Tudatosítja a megelőző megőrzés fontosságát
- Erősíti a hosszú távra tervezett értékmegőrzést
- Csökkenti a karbantartási és helyreállítási költségeket